Medier
John Chrispinsson är död
Publicerad: 4 april 2017, 07:05
Uppdaterad: 4 april 2017, 07:06
SVT-profilen och journalisten John Chrispinsson har gått bort. Foto: Skärmdump från SVT Gomorron Sverige
Journalisten och SVT-profilen John Chrispinsson avled hastigt under måndagskvällen, berättar hans familj för SVT Nyheter. Han blev 60 år gammal.
Ämnen i artikeln:
SVTJohn Chrispinsson har bland annat jobbat som programledare på Gomorron Sverige, med SVT:s Nobelsändningar och Melodifestivalen.
Hans familj uppger för SVT Nyheter att han avled hastigt under måndagskvällen.
John Chrispinsson har även arbetat på Sveriges Radio med program som ”Historiska klubben”, ”Förmiddag i P1” och ”Studio Ett”.
– Jag har jobbat jättemycket med John både på radion och på TV. Han är en av de absolut roligaste personerna jag har jobbat med, han var så otroligt bildad och lättsam. Det var alltid lätt att jobba med honom, säger SVT-kollegan Marianne Rundström, till SVT Nyheter.
Förutom journalistik hade John Chrispinsson även ett stor historieintresse och skrev flera böcker om svensk historia.