Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera
Sök

Medier

Filip och Fredrik auktionerar ut reklamfilm – för 1 miljon kronor

Publicerad: 13 December 2016, 07:34
Uppdaterad: 13 December 2016, 07:50

Utropspriset för Filip och Fredriks reklamfilm är en miljon kronor. Foto: Press

Årets Musikhjälpen har dragit igång och Filip och Fredrik säljer reklamfilm för att dra in pengar.

Ämnen i artikeln:

Filip FredrikMusikhjälpen

I går gick startskottet för årets Musikhjälpen, den här gången är temat "Barn i krig har rätt att gå i skolan".

Flera kända personer har redan startat auktioner för att samla in pengar.

Filip och Fredrik auktionerar ut en fullfinansierad reklamfilm med ett utgångspris på 1 miljon kronor.

I samråd med auktionsvinnaren ska de spåna fram en idé, spela in, klippa och färdigställa en reklamfilm för ett företag. Om företaget vill kommer de också ställa sig framför kameran och göra reklam.

Med tanke på att budgetar för reklamfilmer, inklusive kända ansikten, vanligen vida överstiger en miljon kronor så är detta ett fyndpris, säger Filip och Fredrik, i ett pressmeddelande.

Än så länge har auktionen inte fått några bud men Musikhjälpen har å andra sidan bara börjat.

Tidigare under gårdagen meddelade Alex och Sigge att de byter yrke och blir mäklare för en dag, när Hemverket ger bort en gratis förmedling av bostad till förmån för Musikhjälpen.

Vinnaren av auktionen kommer få hjälp av Alex och Sigge som kommer agera säljare för att pressa upp priserna.

Det ledande budet ligger i skrivande stund på 2025 kronor.

TV4-profilen Per Lärnström och Youtube-stjärnan Keyyo, som under våren kommer programleda "Talang", auktionerar ut ett musikquiz som de erbjuder sig att hålla på auktionsvinnarens fest.

Deras auktion är i skrivande stund uppe i 2426 kronor.

Om Musikhjälpen:

Musikhjälpen är ett insamlingsevenemang som anordnas i samarbete mellan P3 Sveriges Radio, SVT Play och Radiohjälpen, där en undangömd humanitär katastrof uppmärksammas.

Programledarna Kodjo Akolor, Howlin’ Pelle Almqvist och Josefine Jinder (Little Jinder) bor i en glasbur för att sända radio och tv dygnet runt i sex dagar, sammanlagt 144 timmar.

Under tiden får de besök av artister och personer som engagerar sig i kampen. Insamlingen bygger på publikens låtönskningar som också utgör all musik som spelas i programmet.

Hanna Frick

Reporter

hanna.frick@dagensmedia.se

Ämnen i artikeln:

Filip FredrikMusikhjälpen

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev