tisdag28 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Event/sponsring

Så blev ”Fimpens resa” en succé för Betsson

Publicerad: 23 december 2019, 09:00

Hockeyspelaren Christian "Fimpen" Eklund i trailern för andra säsongen av Betssons serie ”Fimpens resa”.

En contentserie med en för allmänheten okänd hockeyspelare i fokus är en del av Betssons aktivering av sitt SHL-sponsorskap. Trots allmänhetens negativa inställning till spelreklam har serien blivit en succé för spelbolaget. På juldagen har säsong 2 premiär.

Ämnen i artikeln:

BetssonSponsring

Madeleine Nilsson

madeleine.nilsson@dagensmedia.se


Förra året gick Betsson in som huvudsponsor till SHL. ”Fimpens resa” är en del av aktiveringen av sponsorskapet. I serien får tittarna följa hockeyspelaren Christian ”Fimpen” Eklund, som har gjort

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev