söndag4 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Digitalt

Vogue Scandinavia erbjöd tusenlapp för frilansjobb: ”Sådana här skambud sällsynta”

Publicerad: 20 juni 2022, 13:15

Inledningsvis trodde frilansjournalisten Lisa Bjurwald att det var rörde sig om en felaktig valutaöversättning. Foto: Niklas Nyman + Vogue

För 600–700 ord erbjöds frilansjournalisten Lisa Bjurwald 1 000 kronor av Vogue Scandinavia. Enligt Vogue har det skett ett missförstånd i det nu aktuella fallet, men nyutexaminerade journalister får hålla till godo med den låga ersättningsnivån.

Ämnen i artikeln:

Vogue ScandinaviaMartina Bonnier

Linnéa Kihlström

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se


Frilansjournalisten Lisa Bjurwald, tidigare redaktör och delägare på Medievärlden, blev nyligen kontaktad av Vogue Scandinavia som undrade om hon var intresserad av att göra ett jobb om restauranger i Stockholm.

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev