Digitalt
”Vi var medvetna om att det var ett högriskprojekt” – så går Bulletin ett halvår efter storbråket
Publicerad: 28 september 2021, 08:37
Den ansvarige utgivaren Per Gudmundson, redaktionschefen Pelle Zachrisson och delägaren Tino Sanandaji berättar om utmaningarna som varit och vägen framåt.
Det blev en minst sagt stökig start för det uppmärksammade medieprojektet Bulletin. Nu har det gått ett halvår sedan turbulensen som fick den dåvarande chefredaktören Ivar Arpi, och flera kolleger med honom, att lämna. För Dagens Media berättar Bulletins nuvarande ansvarige utgivare Per Gudmundson och redaktionschefen Pelle Zachrisson om: ✓ Bulletins första år ✓ Stämningen i dag ✓ Den redaktionella utvecklingen framåt. Dessutom: Delägaren Tino Sanandaji kommenterar det ekonomiska läget.
Redan innan Bulletin hade lanserats var sajten omtalad såväl i som utanför mediekretsar. Inte minst eftersom de nya ägarna hade lyckats rekrytera en rad kända profiler till sin kommande
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.