Digitalt
Telenor: Publicisterna kan göra mycket för att förbättra för annonsörer
Publicerad: 29 augusti 2019, 11:28
Inhousetrenden i kombination med ny teknik skapar bättre förutsättningar för displayannonsering.
Telenors Kendra Ibsen, Bannerflows Antonia Lindmark, Schibsteds Joakim Flodin och Alexander Lydecker på Bonnier News ger sin syn på vad som krävs för att de nordiska mediehusen ska kunna ta ett större grepp om displayannonseringen, som i år förväntas uppgå till nästan 9 miljarder kronor. ”Nu har kunskapen ökat parallellt med teknikutvecklingen, och man börjar på riktigt se potentialen i displayannonseringen”, säger Kendra Ibsen.
Displayannonsen blev inte den digitala guldklimp som mediehusen först hoppades på. Men tekniken har utvecklats och en ny gryning ser ut att skymta för den tidvis utskällda annonskategorin.
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.