söndag24 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Digitalt

Så gick det för 203 Web Group

Publicerad: 30 november 2012, 11:56

203 Web Group, som driver sajter som Hittarecept.se och AllaAnnonser.se, ökade sin omsättning med nästan 100 procent under tredje kvartalet i år, men rörelseresultatet visar på röda siffror.

Ämnen i artikeln:

203 Web Group

EH

Elin Hanspers

elin.hanspers@dagensmedia.se


I våras gick internetentreprenören Henrik Kvick in med 12,8 miljoner kronor i mediekoncernen och i somras förvärvade 203 Web Group Eniros Bilweb och köp- och säljsajt, vilken nu drivs under namnet Gulans.se.

203 Web Group valde även att under sommaren rulla ut tio nya sajter som en del av sin fokusering på konceptet Hittarecept.

När mediekoncernen nu kommer ut med sin delårsrapport står det klart att omsättningen landade på 8,9 miljoner kronor under perioden juli till september i år. Detta innebär att omsättningen ökade med 99,3 procent jämfört med samma period förra året, då omsättningen låg på 4,5 miljoner kronor.

För perioden januari till september ökade omsättningen med 67,2 procent och landade på 21,5 miljoner kronor.

Rörelseresultatet har dock sjunkit, från en förlust på 311 000 kronor för perioden juli till september 2011 till en förlust på 1,4 miljoner kronor för samma period 2012.

Personalkostnaderna har också ökat mycket under 2012. För juli till september 2011 låg personalkostnaderna på drygt 2 miljoner kronor. För samma period 2012 låg personalkostnaderna på 5,5 miljoner kronor.

I delårsrapporten framgår även att koncernens trafik utanför Sverige har ökat med drygt 480 procent sedan januari och uppgår till 1,8 miljoner besökare i veckan.

Den totala trafiken för koncernen har ökat med 120 procent sedan årets början och koncernens totala trafik uppgår i dagsläget till över 3,4 miljoner besökare i veckan.

– Vi är nöjda över att kunna presentera ännu ett kvartal som präglats av utveckling och tillväxt. Vårt huvudsakliga fokus under 2012 ligger på att vidga vår verksamhet utanför Sveriges gränser, vilket man kan konstatera att vi hittills lyckats mycket bra med, säger koncernens vd Andereas Friis i delårsrapporten.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev