Digitalt
Relatable får ny nordisk försäljningschef
Publicerad: 28 januari 2022, 08:41
Marcus Björklund är ny nordisk försäljningschef på influencerbyrån Relatable.
Influencerbyrån Relatable hämtar sin nya försäljningschef, Marcus Björklund, från Primetime.
Marcus Björklund kommer närmast från Primetime där han haft rollen som Chief Revenue Officer. Innan dess tillbringade han fyra på Schibsted, hos Blocket och Svenska Dagbladet. Men sedan årsskiftet är han alltså på Influencerbyrån Relatable, där han har titeln nordisk försäljningschef.
LÄS OCKSÅ: Så optimerar influencernätverken lönsamheten
I uppdraget ingår att utveckla nya säljstrategier, stärka Relatables erbjudande och bygga hållbara relationer med befintliga och framtida kunder och partners.
– Jag ser fram emot att bidra med nya perspektiv, att ständigt utveckla teamet och att alltid leverera högsta möjliga kvalitet i min roll som försäljningschef i Norden, säger Marcus Björklund i ett pressmeddelande.
Men det är inte bara Marcus Björklund som ansluter till Relatables nordiska säljteam, det gör även Angelica Glader som tidigare har arbetat på Aller Media.
LÄS OCKSÅ: Här är influencernätverken som kämpar med lönsamheten