Digitalt
Ola Andersson: Tiktok – en storpolitisk maktfaktor
Publicerad: 25 augusti 2020, 05:37
Sett till användare är (ja, eller var) Indien Tiktoks största marknad efter Kina sett till användare innan den förbjöds i juni, skriver Ola Andersson. Foto: Flickr
DEL 2 av 5. Indien var Tiktoks största och viktigaste marknad innan den förbjöds i juni. I del två av artikelserien ”Tiktok mot världen” reder den digitala experten Ola Andersson ut hur Tiktok blev en bricka i det asiatiska storpolitiska spelet.
Den 17 maj i år släpptes en app som snabbt susade upp till toppen av Google Play i Indien. Två veckor senare plockades den dock bort av Google, då den
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.