Få hela storyn
Starta din prenumeration
Digitalt
Publicerad: 26 juni 2015, 05:30
Uppdaterad: 6 december 2015, 11:56
Expressen släpper idag en ny utrikessajt – Geo.
Ämnen i artikeln:
ExpressenGeo är enligt ett pressmeddelande en ”modernt utformad sajt med fördjupning, perspektiv, analys och den personliga vinkeln från Expressens prisbelönta journalister”.
Läsarna kommer framför att möta innehåll signerat reportrarna Terese Cristiansson, baserad i Istanbul, Magda Gad i Monrovia och Stockholm, Kassem Hamadé i Beirut, Carl Fridh Kleberg i Stockholm, Mats Larsson i London och Anne-Sofie Näslund i New York.
– När andra medier skär ner på utrikesbevakningen lyfter vi fram den ytterligare. Det känns fantastiskt att i dagens läge kunna ge våra utrikesreportrar och fotografer ytterligare utrymme för sitt berättande, säger Klas Granström, redaktionschef och ansvarig för digitala medier på Expressen, i pressmeddelandet.
Geo är särskilt anpassad till smarta telefoner och surfplattor. Sajten är en produkt från Expressens utvecklingsavdelning och Expressen Labs-teamet.
Ämnen i artikeln:
Expressen