Få hela storyn
Starta din prenumeration
Digitalt
Publicerad: 20 Oktober 2020, 05:25
Malin Cumzelius är chef på startupen Newsvoice.com som vill motverka filterbubblor och fejkade nyheter med sin engelskspråkiga nyhetsapp som främst har användare i USA.
Foto: Newsvoice.com/Pressbilder
Svenskgrundade Newsvoice vill motverka filterbubblor och fejkade nyheter – och nyhetsappen växer nu kraftigt i USA. Användarantalet har ökat med över 100 procent på ett halvår – med draghjälp från Youtubers som pratar om plattformen.
Nyhets- och mediestartupen Newsvoice startades 2017 av entreprenören Viktor Lidholt, med en bakgrund på bland annat Googles huvudkontor i San Francisco. Bolaget huserar i startup-hubben Norrskens lokaler i centrala Stockholm.
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.