Få hela storyn
Starta din prenumeration
Digitalt
Publicerad: 11 Februari 2015, 07:39
Uppdaterad: 6 December 2015, 12:14
Lajkat drar tillbaka sin sexskämtslista efter kritik. Aftonbladets sociala medier-chef Ehsan Fadakar erkänner att publiceringen inte blev bra.
Ämnen i artikeln:
LajkatHär om dagen publicerade Aftonbladets viralsajt Lajkat en lista med sexskämt.
Bilderna i listan är tagna från enkäter i dagstidningar där privatpersoner svarat på vardagliga frågor och figurerar med namn, ålder och bild. Lajkat har bytt ut frågan, och tagit svaren ur ursprungliga sitt sammanhang, för att locka till skratt.
Men listan har fått mycket kritik. Särskilt där man klippt ihop bilden av en tolvåring som svarar ”Nej, jag är hårdrockare.” med frågan ”Har du haft sex?”
Nu har listan tagits bort och Aftonbladets sociala medier-chef Ehsan Fadakar erkänner att publiceringen inte blev bra.
” Nu har Lajkat efter feedback från läsare tagit ner listan med tidningsenkäter. Det blir inte 100 procent rätt alltid. Viktigt att lyssna in kritik”, twittrar han.
LÄS ÄVEN:
Jonas Löfvenberg
Ämnen i artikeln:
Lajkat