Digitalt
Fotbollsdokumentär nästa från Aftonbladet TV
Publicerad: 24 februari 2012, 08:24
Uppdaterad: 6 december 2015, 14:31
Dokumentärserien ”Leifbys Big Ten” är nästa storsatsning från Sportbladets redaktion.
Ämnen i artikeln:
AftonbladetDokumentärserien har premiär 10 mars och ska sändas i tio episoder. Serien handlar om engelsk fotbollskultur och formatet är en samproduktion mellan Aftonbladet och Hard Hat.
Serien sponsras av spelbolaget Ladbrokes.
– Den här produktionen skiljer sig från de aktualitetsprogram i studiomiljö som vi tidigare gjort, där vi har starka profiler som tycker saker. Den är något man vanligtvis ser på broadcast-tv, det ska bli intressant att se hur det fungerar i en nyhetsmiljö, säger Nicklas Hermansson, tv-chef på Aftonbladet.
Sportbladet har helt enkelt skickat iväg reportern och profilen Marcus Leifby och fotografen Fredrik Streiffert för att träffa de mest passionerade fansen i tio engelska klubbar. Målet är att belysa klubbkulturen, fotbollen och städerna genom supportrarnas ögon.
De tio klubbarna har valts ut med hjälp av en omröstning där tittarna fått utse sina favoritlag i England. 55 000 personer röstade.
Tittarmålet är högt satta.
– Det här är ju en mer nischad produkt, men vårt mål är ändå att ligga kring 100 000 tittare per episod.
Varje episod blir omkring tio minuter lång.