Få hela storyn
Starta din prenumeration
Digitalt
Publicerad: 21 januari 2014, 08:32
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:51
Forsman & Bodenfors utvecklar app för Helly Hansen för att dra trafik till nya skidkollektionen.
Ämnen i artikeln:
Forsman BodenforsDu missar innehåll i denna artikel på grund av dina cookie-val. Kontrollera dina inställningar och dubbelkolla om YouTube är blockerad under “Visa våra partners”.
En app som väcker dig om det snöat på morgonen så att du inte ska missa den första pudersnön. Det är idén bakom Forsman & Bodenfors app "First Track" för Helly Hansen.
– Den har egentligen två syften, den ska driva trafik till deras vinterkollektion som är ute nu, sen är det också ett sätt att vårda och bygga varumärke i digitala medier, säger Karl Risenfors, art director på Forsman & Bodenfors till Dagens Media.
– Det är ett verktyg som är väldigt rakt på. Helly Hansen brinner för utomhusaktiviteter och skidåkning, så det blir ett verktyg för de som vill upp tidigt och ut i backen.
Appen finns både för android och iphone och är ett av de första aktiveringarna Forsman & Bodenfors gör för Helly Hansen.
– Vi har en massa kul grejer på gång, säger Karl Risenfors.
Art Director: Karl Risenfors
Copywriter: Rikke Jacobsen
Account Supervisor: Hans Andersson, Katarina Klofsten
Account Manager: Anneli Kjellander, Jenny Edvardsson
Designer: Christoffer Persson, Christopher Ek
Agency Producer: Stefan Thomson
Production Company: Mad In Sweden
Post Production: Pontus Danielsson
Music: Karl Risenfors
Ylva Larsson
Ämnen i artikeln:
Forsman Bodenfors