Digitalt
Efter IOS-uppdateringen – annonsörer skiftar till Android
Publicerad: 6 juli 2021, 07:48
Apples systemuppdatering har fått annonspriserna för Android att öka, rapporterar The Wall Street Journal.
Efter Apples omtalade systemuppdatering till IOS 14.5 har annonsörer skiftat sina investeringar till Android, skriver The Wall Street Journal.
Mindre än 33 procent av IOS-användare har godkänt spårning på nätet, enligt siffror från Branch metrics inc som The Wall Street Journal refererar till. Det har resulterat i att priset för mobilannonser riktade mot IOS-användare har fallit medan priset för annonser riktade mot Android-användare har ökat.
LÄS MER: Apples IOS 14.5 släppt – därför orsakar det kris och panik i branschen
Detta måste du veta när Apple uppgraderar till IOS 14.5
Investeringarna i mobilannonsering på IOS-enheter har minskat med omkring en tredjedel mellan 1 juni och 1 juli, enligt Tenjin inc. Investeringarna för Android ökade i stället med 10 procent under samma period.