tisdag6 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Dagspress

Stor omorganisation väntar inom sälj och läsarintäkter på Bonnier News – övertalighet kan vänta

Publicerad: 8 november 2022, 13:14

Syftet med omorganiseringen är att jobba mer effektivt och öka kunskapsdelningen. Foto: Jesper Frisk/Dagens industri

Bonnier News ska slå ihop läsarintäktsorganisationen med säljet. Fackliga förhandlingar har inletts och berör runt 100 tjänster. ”Det finns en risk att vi får en del övertalighet”, säger Alexander Lydecker, CCO på Bonnier News.

Ämnen i artikeln:

Toppnyheter eftermiddagRedaktionens valBonnierBonnier NewsBonnier News SalesAlexander LydeckerDagspress

Hanna Frick

hanna.frick@dagensmedia.se


Bonnier News har inlett fackliga förhandlingar för att slå ihop verksamheterna inom läsarintäkter och annonsförsäljning till en gemensam organisation. Som en del i omgörningen vill Bonnier News även öka samarbetet

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev