Få hela storyn
Starta din prenumeration
Dagspress
Publicerad: 3 Maj 2016, 16:04
Uppdaterad: 3 Maj 2016, 16:12
Nya roller och arbetsuppgifter för redaktionen – förhandlingar inledda.
Lokaltidningen Mitt i, som i augusti 2014 köptes av riskkapitalbolaget Segulah, tappade omkring 50 miljoner kronor i omsättning under förra året, från 305 till 254 miljoner kronor.
Ledningen för tidningen har nu presenterat ett förslag till en genomgripande förändring.
Idag inleddes förhandlingar med den lokala fackklubben.
– Det är en stor förändring, och när det kommer ett så stort förslag så väcker det förstås mycket frågor, säger Kristian Lönner, ordförande för den lokala fackklubben, och fortsätter:
– Redaktionen har ju redan bantats, nu handlar det om att vi ska få nya roller, andra arbetsuppgifter. Vi är mitt i förhandlingen så det är svårt att uttala sig om hur det kommer att bli.
Erik Norberg är vd för Mitt i:
– Vi går igenom en kraftig transformation, vi måste anpassa vår organisation, för att kunna jobba mer användarfokuserat, och mer kanaloberoende, säger han.
Innebär det att personalstyrkan kommer att minska?
– Det innebär ingen större minskning av antalet anställda. Däremot gör vi om organisationen ganska kraftigt. Det är också viktigt att säga att det är en pågående förhandling.
– Men hade vi haft ett stort antal uppsägning i vårt förslag så hade det funnits en uttalad siffra.
Är det en effekt av det försämrade ekonomiska resultatet?
– Vi gör inte det här enbart av ekonomiska skäl. Vi gör det här för att kunna jobba effektivare, och göra större intäkter.
I slutet av förra året redesignades papperstidningen, som ges ut i 31 editioner. Samtidigt sjösatte Mitt i också en digital satsning med 31 lokala editioner av sajten.
Dagens Media har sökt Anna Körnung, som tillträdde som chefredaktör vid årsskiftet.
Niclas Rislund