tisdag21 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Dagspress

Postnord: ”Finns inga planer på var-tredje-dags-utdelning”

Publicerad: 7 februari 2023, 12:49

Henrik Ishihara, public affairs manager på Postnord, säger att de tidningar som i dag delas ut med Postnord inte påverkas av Postutredningens förslag i dagsläget.

Foto: Peter Philips + Carla Lomakka

Brevbärarna kommer inte att gå från att dela ut tidningarna varannan dag till att dela ut dem var tredje inom överskådlig tid. Men vilka effekter Postutredningens förslag får på sikt är dock svårare att säga, enligt Henrik Ishihara, public affairs manager på Postnord.

Ämnen i artikeln:

PostNordTUNyheter

Linnéa Kihlström

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se


För ett par veckor sedan lade statliga Postfinansieringsutredningen fram sitt betänkande ”Posttjänst för hela slanten” (SOU 2023:4). Enligt förslaget ska Posten från och med den 1 juli 2024 få

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev