Dagspress
Internationella case: Så gör De Telegraaf och Supernytt succé bland unga
Nederländska De Telegraaf och norska Supernytt avslöjar hur de lyckats nå mitt i prick hos sina unga målgrupper. Supernytt avslöjar varför de alltid brejkar stora nyheter först på Tiktok – och hur det har utvecklat programmets journalistik. De Telegraf bjuder på strategin som får Youtube-prenumeranterna att svälla till det mångdubbla.
Publicerad: 25 november 2021, 13:07
Dialogen med Tiktok-publiken har förändrat Supernytt, säger redaktionschef Frank Sivertsen. Mandy van der Wal är chef över video & plattformar på bland annat De Telegraaf. Färre klipp och ändrat innehåll på Youtube blev succéformeln för tidningen, berättar hon .
Dagens Media rapporterar under temaveckan ”Framtidens mediekonsumenter” om hur svenska annonsörer, nyhetsbolag, streaming- och tv-aktörer jobbar för att göra unga till framtida läsare, tittare och prenumeranter. Vi frågar även ungdomar
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.