Dagspress
Fler prenumeranter och ökade läsarintäkter för Bonnier News Local förra året
Publicerad: 14 januari 2021, 13:05
”Det är helt unik journalistik som våra redaktioner gör. Vi är nära, nära människor och varje dag granskar vi sånt som deras skolor, hemtjänst, äldreomsorg och vägbyggen”, säger Pia Rehnquist, publicistisk chef på Bonnier News Local, om de ökade läsarintäkterna 2020.
Foto: Dagens Media + Bonnier News Local (montage)
2020 blev ett framgångsår för Bonnier News Locals läsaraffär. Både prenumeranter och intäkter ökade – och på vissa håll mycket kraftigt.
När Bonnier News 2019 köpte Mittmedia förlorade koncernen både prenumeranter och läsarintäkter. Och när Bonnier News Local senare förvärvade Hall Media skedde en tillväxt i läsarintäkter – men samtidigt ett
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.