Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Lördag04.04.2020

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Dagspress

De kan vinna Guldspaden

Publicerad: 27 Februari 2020, 13:25

Totalt 31 gräv tävlar om journalistpriset Guldspaden.

Totalt 31 gräv är nominerade till journalistpriset Guldspaden.


Ämnen i artikeln:

Guldspaden

Matilda Gustavsson, Daniel Öhman, Richard Aschberg och Kerstin Weigl är några av de journalister som nomineras till Guldspaden.

Guldspaden delas ut av Föreningen Grävande Journalister, och avgörs i åtta kategorier. I år har juryn haft 186 bidrag att ta ställning till. 

Vinnarna avslöjas 21 mars.

 

Nominerade Guldspaden 2020

BOK

Konsulterna – Anna Gustafsson och Lisa Röstlund (Mondial förlag).

Störningen – Katarina Bjärvall (Ordfront förlag).

Vi, skuggorna – Elinor Torp (Leopard förlag).

Klubben – Matilda Gustavsson (Albert Bonniers förlag).

 

STUDENTSPADEN

Kalsonggrävet – Stina Bergström och Jenny Kejerhag, Umeå universitet (publicerat i Norran).

Vita fläckar i P4 Västerbottens bevakning – Ellen Lundström och Elin Hall, Luleå tekniska universitet (publicerat i SR P1 Medierna).

Utan spaning, ingen aning – Emmy Westling, Viktoria Berggren, Linnéa Burén, Alice Edwards, Emilia Söderholm och Anton Lorentzson, JMG (publicerat i GP).

 

MAGASIN

Bostad till varje pris, Hem & Hyra – Kristina Wahlgren och Anders Paulsson.

Svartjobbsfabriken Byggnadsarbetaren – Johan Fyrk. 

Ohörda rop, Filter – Ola Sandstig. 

 

MINDRE DAGSTIDNING

Advokatgranskningen, Smålandsposten – Johan Persson och Daniel Johansson.

Flyttfirman, Borås Tidning – Jonas Ekelund och Anne Bengtsson.

Faxeholmen och korruptionen, Söderhamn-Kuriren/Hela Hälsingland – Erik Strömberg och Therese Nilsson.

 

STORSTADSTIDNING

Lars Adaktussons abortomröstningar, DN – Sigrid Melchior.

Terrorn mot bönderna, GP – Michael Verdicchio. 

Larmet från 112, GP – Tobias Andersson Åkerblom.

Vapnens väg, SvD – Jani Pirttisalo Sallinen och Mathias Ståhle.

Fredspristagarens tortyrläger i Etiopien, Expressen – Torbjörn Selander.

 

ETERMEDIA LOKAL

Miljonerna som försvann, SR P4 Kronoberg – Lena Pettersson och Jonatan Bergman.

Tandvårdsfusket, SR P4 Jönköping – Rebecka Montelius. 

Kinaresorna, SR P4 Dalarna – Josephine Bergenmar och Johan Lundahl.

Golfbanan och fakturorna, SR P4 Jönköping – Rebecka Montelius.

 

ETERMEDIA RIKS NYHETER

För barnens bästa, SVT Nyheter – Marja Grill och Carolina Jemsby.

Fartygens smutsiga rök, SVT Nyheter – Oskar Jönsson, Stefan Jansson och Linnea Carlén.

Poddgranskningen, SVT Kultur – Joachim Voss Sundell, Åsa Erlandsson och Klara Rönnqvist Fors.

 

ETERMEDIA RIKS DOKUMENTÄR

Den sista milen, SR P1 Kaliber – Maria Ridderstedt.

Swedbank och penningtvätten, SVT Uppdrag granskning – Fredrik Edgren, Ola Hjalmarsson, Oskar Nyqvist, Per Agerman, Linnéa Heppling, Axel Gordh Humlesjö, Linda Larsson Kakuli och Joachim Dyfvermark.

Tranståget och tonårsflickorna, SVT Uppdrag granskning – Karin Mattisson och Carolina Jemsby.

Kommittén, TV4 Kalla Fakta – Malin Hallqvist.

Älskade smuggelhund, SVT Dokument inifrån – André Wallström, Jonny von Wallström, Rufus O Jägemar och Johanna Thorshall Svensson.

Prylarnas pris, SR Ekot – Daniel Öhman.

 

JURYNS SÄRSKILDA PRIS

Kerstin Weigl och Kristina Edblom, Aftonbladet.

”För deras metodiska och uthålliga blottläggande av dödligt våld mot kvinnor”.

Anders Johansson, Richard Aschberg och Mattias Sandberg, Aftonbladet.

”För ett ihärdigt granskande av det ständigt pågående fifflet bland förtroendevalda makthavare.”

Madeleine Nilsson

Reporter

madeleine.nilsson@dagensmedia.se

Ämnen i artikeln:

Guldspaden

Dela artikeln:


Dagens Medias nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.