fredag22 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Dagspress

De får Vita fläckar-stöd 2021

Publicerad: 28 maj 2021, 08:58

Nu är listan över de allmänna nyhetsmedier som får Vita fläckar-stöd under 2021 offentlig.

Foto: Janne Næss

245 sökande får dela på 140 miljoner kronor i stöd för lokal journalistik. Av dem får 93 stöd i tre år.

Ämnen i artikeln:

MediestödsnämndenDagspressMediestödPresstöd

Linnéa Kihlström

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se


Vita fläckar-stödet ska stödja insatser för journalistisk bevakning i svagt bevakade områden. Stödet kan sökas av allmänna nyhetsmedier.

Nu har mediestödsnämnden beslutat vilka som ska tilldelas stöd för 2021. I åt beviljas 245 av totalt 302 ansökningar stöd till ett värde av 140 miljoner kronor. Av dem för 48 stöd för första gången. Pengarna fördelas över 20 län.

Nytt för i år är att stödet kan beviljas för flera år, vilket utnyttjades av runt 85 procent av de sökande. 93 av de 245 ansökningar som beviljats stöd får det för tre år.

De som nekades flerårigt stöd kan prova igen nästa år.

 – Möjligheten att bevilja stöd för flera år ser vi som en god utveckling för lokaljournalistiken. Det hjälper de aktörer som beviljats medel att kunna satsa långsiktigt, vilket i sin tur bidrar till att uppnå syftet med mediestödet; att stärka demokratin genom att främja allmänhetens tillgång till oberoende nyhetsförmedling i hela landet, säger Charlotte Ingvar-Nilsson, generaldirektör på Myndigheten för press, radio och tv i ett pressmeddelande.

Trots att nämnden i år haft mer pengar än vanligt att fördela har dessa inte räckt till.

 

Här hittar du hela listan.

Här är listan över de som får stöd under 2021–2023.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev