Dagspress
Dala-Demokraten utser ansvarig utgivare
Publicerad: 21 maj 2013, 12:33
Efter försäljningen av tidningen till Mittmedia blir Bosse Andersson ny redaktionschef och ansvarig utgivare för Dala-Demokraten.
SP
Sebastian Parkkila
Bosse Andersson har ett förflutet hos bland annat Expressen och Östersunds-Posten. Sedan i höstas har han arbetat som redaktionell samordnare mellan Dala-Demokraten (DD) och Mittmedia.
Som ny redaktionschef och ansvarig utgivare för DD är han positiv inför tidningens framtid efter uppköpet av Mittmedia.
– Det här är väldigt hedrande uppdrag, Dala-Demokraten är ju inte vilken tidning som helst. säger Bosse Andersson. Vi har en stentuff vandring framför oss, men med hjälp av alla duktiga medarbetare och nya starka ägare ser jag ljust på Dala-Demokratens framtid, säger Bosse Andersson i ett pressmeddelande.
DD:s redaktion har redan genomfört flytten till Mittmedias lokaler i Falun, samtidigt som dess lokalredaktioner har lagts ned.