Få hela storyn
Starta din prenumeration
Dagspress
Publicerad: 5 juni 2020, 09:17
Alla stora tidningsföretag, utom Schibsted, ger i en skrivelse till kulturminister Amanda Lind förslag på hur ett stöd till branschen kan formas.
Foto: Janne Naess
Ge de 500 miljonerna i mediestöd direkt till journalistiken. Det kräver de stora medieföretagen i en skrivelse till kulturministern. Däremot säger de nej till stöd för annonsbortfall.
Ämnen i artikeln:
Amanda LindDen 8 maj presenterade kulturminister Amanda Lind ett extra mediestöd på 500 miljoner kronor för att stötta nyhetsmedierna under coronakrisen. Hur stödet skulle utformas var då fullkomligt oklart.
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.
Ämnen i artikeln:
Amanda Lind