Dagspress
Bonnier vill bli delägare i Gota Media och tvärtom: ”Techjättar driver på konsolidering av mediemarknaden”
Publicerad: 2 juli 2021, 08:31
Uppdaterad: 2 juli 2021, 14:51
Bonnier fortsätter att göra affärer på svenska mediemarknaden. Den här gången vill Bonnier News Local och Gota Media landa ett strategiskt partnerskap genom ett korsvist ägande i varandras bolag.
Foto: Gota Media + Rebecka Rynefelt
Bonnier News Local och Gota Media planerar korsägande – för att bli delägare i varandras bolag. ”Vi ser det här som en offensiv satsning”, säger Boine Gepertz, vd på Gota Media, till Dagens Media.
Bonniers affärer på den svenska mediemarknaden fortsätter att dugga tätt. Denna gång ingår Bonnier News Local och Gota Media en avsiktsförklaring gällande ett korsvist ägande. Affären har alltså ännu inte
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.