Dagspress
Årets vinnare av Guldkrattan
Publicerad: 21 november 2019, 13:21
Bild 1/2 Magnus Ihreskog tilldelas priset Guldkrattan på redaktionen i Visby. Foto: Malin Stenström
Årets vinnare av Guldkrattan är Magnus Ihreskog på Gotlands Tidningar. Ensamvargen vars texter lyser av en passion för samtalet, inte minst i helgläsningen Du&Jag.
Det var på redaktionens veckoåterkommande torsdagsmöte som Magnus Ihreskog i dag överraskades med blommor och diplom.
– Jag är glad och tacksam – och lite överrumplad över att få det har priset, säger Magnus Ihreskog till Dagens Media.
Juryns motivering: Att hitta det allmänmänskliga handlar om att befinna sig ute på fältet bland de människor och i det samhälle man vill skildra. Och även om Gotlands Tidningars reporter Magnus Ihreskog beskriver sig själv som en ensamvarg lyser hans texter av en passion för samtalet som sådant, inte minst i helgläsningsformatet Du&Jag. På ett lättsamt och personligt vis lyckas han närma sig alla typer av frågor, från kultur till det lokala näringslivet. Alltid med gotlänningarna, både i och utanför Visby, i centrum.
Magnus Ihreskog började sin journalistiska bana på Vetlanda-Posten 1983. Till Gotlands Tidningar kom han 1991. Genom åren har han bland annat varit sportreporter, nöjesreporter och nyhetsreporter på tidningen. Priset ser han som ett bevis på att hans sätt att skriva uppskattas av läsarna.
– Jag har genom åren utvecklat mitt eget språk. Det här priset visar att det når fram till läsarna.
Utöver det klassiska nyhetsarbetet skriver Magnus Ihreskog långa personporträtt i Gotlands Tidningar.
– I de här personporträtten har jag också helt medvetet etablerat ett ”jag” i texten där jag under intervjuernas gång lägger in mina personliga reflektioner. Det här har gjort att läsarna över tid lärt känna även mig, vilket är lite speciellt.
Guldkrattan delas ut till den mästerliga slitvarg som under året bäst lyckats slå an den allmänmänskliga tonen i den svenska folksjälen. Som skriver artiklarna eller gör inslagen som alla älskar att tala om. Utan att vi riktigt begriper varför.
Priset startades av Resumé 2004, togs sedan över av Medievärlden förra året för att i år delas ut av Dagens Media.
Förutom äran får den lyckliga vinnaren också ta emot 7 500 kronor via Swish. Pengarna är tänkta att stimulera till omedelbar användning till trevligheter och eventuell förkovran.
De två andra nominerade till Guldkrattan 2019 var William Holm på VLT och Ida Leveby Andersson på Mitt i.
Juryn bestod av: Hanna Frick, Dagens Media och Thomas Nilsson, Resumé.
Tidigare Guldkrattevinnare:
2004: Tommy Schönstedt, Expressen
2005: Svante Lidén, Aftonbladet
2006: David Baas, Metro
2007: Göran Åhgren, SVT
2008: Ingvar Hedlund, Expressen
2009: Elisabet Höglund, TV4
2010: Kerstin Holm, SVT
2011: Lennart Modig, TV4
2012: Karin Henriksson, SvD
2013: Anders Öhlund, Rapport
2014: Kenth Bergmark, Norrbottens-Kuriren
2015 Anna-Stina Atterday, Veckans Affärer
2016: –
2017: –
2018: Stefan Nolervik, Östersunds-Posten
2019: Magnus Ihreskog, Gotlands Tidningar