söndag2 april

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Dagspress

Aftonbladet ändrar rubrik om S-politiker efter kritik

Publicerad: 2 oktober 2014, 13:26
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:26

Bisarr, smaklös och orimlig. Många har reagerat med ilska på Aftonbladets rubriksättning i dag.

Ämnen i artikeln:

Aftonbladet

DT

Dante Thomsen


I dag stod det klart att Lawen Redar (S) tar plats i riksdagen i samband med att Stefan Löfven utsågs till statsminister.

När Aftonbladet rapporterade om nyheten valde tidningen dock att vinkla på den 24-åriga juridikstudentens nya inkomst.

" Tjänar 2,9 miljoner på Stefan Löfven", lyder rubriken. I artikeln berättar Aftonbladet också att Lawen Redar får en månadslön på 59 800 kronor.

Många har reagerat starkt på rubriken, som bland annat kallas för orimlig och bisarr.

" Alltså lottovinstrubriken "HON TJÄNAR 2,9 MILJONER!!!" om nån som fått ett jobb. Sossesverige i ett nötskal", skriver Expressens kulturchef Jens Liljestrand på Twitter.

" Den hittills mest orimliga vinkeln på att Stefan Löfven blir statsminister", twittrar Vänsterpolitikern Ali Esbati.

Andra uttrycker ännu mer ilska.

" Vad är det här för j***a rubriksättning?!? FLASH! Riksdagsledamot får lön. Riktigt föraktfull rubbe", twittrar Dagens Arenas chefredaktör Yonna Waltersson.

Hennes kollega Mikael Färnbo håller med:

" Hallå Aftonbladet, vad är det här för vinkel på att Lawen Redar blir Löfvens ersättare? Är det ett skämt/misstag?".

SvD-medarbetaren och juristen Mårten Schultz är också kritisk:

" Vilket smakfullt sätt ni hade att presentera nyheten om en smart och duktig ny lagstiftare", skriver han på Twitter.

S-politikern Anders Eriksson kallar rubriken för "bisarr".

Efter kritiken har Aftonbladet nu ändrat rubriken till " Lawen, 24: 'Nu börjar ett stort arbete'".

Den gamla rubriken låg uppe i någon timme enligt reportern Joachim Kerpner.

– Vi har fått kritik och har ändrat den, säger han till Dagens Media.

Hur tänkte ni?

– Jag såg i mitt huvud att det här var en vinkel som vi kunde köra på så jag föreslog den. Sedan fick vi kritik och då insåg jag att det var en märklig rubrik eftersom alla riksdagsledamöter har samma lön. Därför ändrade vi den.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev