måndag25 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Dagens Media Insikt

Mats Qviberg, Åsa Larsson, Christen Ager-Hanssen och Thomas Eriksson. Dagens Media har pratat med ett femtontal medarbetare som var med under Metros snabba kollaps. ”Jag blev vd för att sparka folk – inte för att göra någonting annat”, säger vd:n Christen Ager-Hanssen.

Gråtande personal, uppblåsta siffror och förskräckelse – här är storyn om Metros krasch

DOKUMENT. Från hopp till förtvivlan, kaos och ett växande skuldberg. Dagens Media har pratat med ett femtontal journalister, säljare och chefer som var med på Metros stormiga resa med Custos. ”Jag började tappa mig själv. Kom hem frustrerad och grät”, säger en säljare som var en av de sista att få sparken.

Publicerad: 6 december 2019, 12:52

Janne Næss

janne.naess@dagensmedia.se

Del 1: Journalisterna. Rösterna inifrån: ”Folk mådde väldigt dåligt”

Få hela storyn –

starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll med dagliga nyheter, reportage och granskningar
Analyser från ledande experter varje vecka
Digitala “temanummer” åtta gånger per år
Guider med konkreta tips och råd hur du lyckas i det nya medielandskapet

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 897 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 6 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Ämnen i artikeln:

MetroCustosChristen Ager-Hanssen

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev