Medieval
Så förändrar pandemin konsumenternas beteende
Publicerad: 7 april 2020, 08:45
Amanda McKee, nordic head of insights på Unilever, tycker det är häpnadsväckande att så många började oroa sig för sin ekonomi redan för ett par veckor sedan.
Både svenskarnas medievanor och köpbeteende påverkas av coronapandemin. En undersökning från Unilever och Flarie visar att nyhetskonsumtionen går kraftigt uppåt, men att vi inte shoppar så mycket online som många kanske förväntat sig.
Unilever och underhållningsplattformen Flarie har gjort en omfattande undersökning om hur coronapandemin påverkar svenskarna när det gäller alltifrån oron över spridningen av viruset till ekonomi och matvanor. Även mediekonsumtion och
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 4 897 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 6 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.