söndag24 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kampanjer

Vintagemotor blir unikt klockarmband

Publicerad: 8 juli 2016, 12:16

CP+B står bakom lanseringen av Scanias egna smartwatch.

Ämnen i artikeln:

ScaniaKampanj

Madeleine Nilsson

madeleine.nilsson@dagensmedia.se


Du missar innehåll i denna artikel på grund av dina cookie-val. Kontrollera dina inställningar och dubbelkolla om YouTube är blockerad under “Visa våra partners”.

För att lansera Scanias egna smartwatch – ett samarbete med Apple som ska hjälpa lastbilschaufförerna med deras hälsa och återhämtning – så väljer reklambyrån CP+B att ta fram ett unikt klockarmband.

Klockarmbandet består av gjutjärn från en gammal V8-motor, som smälts ner och omformats.

Insikten som ligger till grund för armbandet bygger på att Scania har en näst intill sektlik fanskara bland sina förare – och deras största idol är Scania 140 V8:an. När motorn introducerades 1969 så var den Europas överlägset starkaste lastbilsmotor, med närapå dubbelt så många hästkrafter som konkurrenterna. Motorns effekt satte en tydlig riktning på Scanias resa mot att bli en världsledande lastbilstillverkare.

”Vi lyckades hitta ett vintage Scania 140 V8 motorblock i Grekland, tog hem det tillbaka till Sverige, smälte ner det, och skapade från metallen världens första klockarmband i gjutjärn – som trots vad materialet kan få oss att tro, är lika funktionellt och har ungefär samma vikt som ett gjort av stål. Armbandet säljs hos utvalda Scania-återförsäljare, och i Scanias webshop”, skriver CP+B i ett pressmeddelande.

Klockarmbandet marknadsförs med hjälp av en film som visar hela processen från motor till armband, dessutom har man tagit fram en behind the scenes-film och en kampanjsajt.

Arbetsgrupp

Scania: Jonas Svanholm, Magnus Andersson

Agency: CP+B Scandinavia

Account Director: Carl-Johan van Heesch

Account manager: Petter Brink

Executive Creative Director: Björn Höglund

Creative Director: Mattias Berg

Art Director: Dennis Rosenqvist, Mattias Berg

Copywriter: Per Rundgren, Niklas Moberg

Design Director: Kristian Hallberg

Designer: Anders Olausson

User Experience: Andreas Folkestad, Erik Hallgren

Voice: Bob Gilbert

Film production: Super Studio

Music: Music Super Circus

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev