fredag22 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kampanjer

Trygg-Hansa i samarbete med Disney

Publicerad: 27 maj 2016, 13:47

Disney-karaktären Doris ska få barn att lära sig simma.

Ämnen i artikeln:

DisneyKampanj

EE

Ebba Elfstrand


Trygg-Hansa och SLS, Svenska Livräddningssällskapet, tar hjälp av Disney-karaktären Doris för att få fler barn att gå på sommarsimskola.

Samarbetets mål är att på ett kul och lekfullt sätt förmedla kunskap om vattensäkerhet samtidigt som man vill få fler barn till landets cirka 400 sommarsimskolor.

– Vi hoppas att karaktären Doris ska få fler familjer att hitta till årets sommarsimskolor. Förhoppningen är att kunna fördubbla antalet barn i år, från dryga 20 000 till 40 000 barn, säger Johan Eriksson på Trygg-Hansa i ett pressmeddelande.

Doris kommer att finnas i en målarbok, som diplom och det kommer finnas filmer med karaktären kopplade till sommarsimskolorna. Man har även infört ett nytt simmärke i Doris ära, ett så kallar Doris-märke.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev