Kampanjer
Svensson fixar Millennium-kampanjen
Publicerad: 7 september 2017, 11:41
Uppdaterad: 7 september 2017, 11:43
Reklambyrån Svensson ligger bakom säljkampanjen för den femte boken i Millennium-serien.
Idag släpps David Lagercrantz senaste roman i Millennium-serien – ”Mannen som sökte sin skugga”. Bakom den säljdrivande kampanjen står reklambyrån Svensson.
Reklamkonceptet ska synas i sex länder; Sverige, USA, Storbritannien, Kanada, Polen, Norge och Slovakien. Navet i kommunikationen är det grafiska manéret med ett par händer i kirurghandskar.
– Den största utmaningen bestod i att skapa ett grafiskt manér som tog för sig utan att stjäla uppmärksamhet från hjälten, nämligen bokomslaget. Händerna med kirurghandskar skapar en lagom obehaglig ram, säger Tomas Carrfors, kreatör på Svensson, i ett pressmeddelande.
I kampanjmaterialet ingår film, banners, säljstöd till både fysiska och digitala butiker, takeover-annonser till Aftonbladets mobilupplaga, samt event till bokmässan.
– Det här är en av världens mest efterlängtade böcker just nu. Det är så klart en ära att få uppdraget och väldigt roligt att konceptet har fungerat så bra internationellt, säger Tomas Carrfors.
Arbetsgrupp Svensson
Filip Lindqvist, kreatör
Daniel Granqvist, kreatör
Tomas Carrfors, kreatör
Perry Gustafsson, motion grafics
Ewa Staël von Holstein, produktionsledare