Få hela storyn
Starta din prenumeration
Kampanjer
Publicerad: 17 januari 2014, 05:48
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:51
Svenska kyrkan utvecklar sitt samarbete med Örebro Hockey med ny film.
Reklambyrån Soul i Örebro håller i trådarna när Svenska kyrkan i Örebro och Kumla samarbetar med Örebro Hockey.
Under hösten har filmen "Hos oss är alla vinnare" visats på Behrn Arena under hockeylagets hemmamatcher. I filmen spelar kyrkomusiker Karl-Magnus Jansson orgel i typisk nordamerikansk stil.
Nu har ytterligare en film producerats, av Beckmann & Co, som kommer att dyka upp på arenan framöver. Denna gång med kyrkokör.
– I och med att Örebro gick upp i högsta ligan har hockeyn haussats i stan. För oss är det bra att vi syns i den miljön, säger Jenny Holmberg, kommunikationsstrateg vid Svenska kyrkan i Örebro, till Dagens Media.
Utöver filmerna samarbetar Örebro Hockey och Svenska kyrkan även genom så kallad hockeykonfiration, där unga kan kombinera hockeyträning med kyrkans konfirmationsträffar.
– Vi har även föreläst för hockeylagen om etik och värderingar, säger Jenny Holmberg.
Simon Andrén