Få hela storyn
Starta din prenumeration
Kampanjer
Publicerad: 19 April 2013, 14:20
Uppdaterad: 6 December 2015, 13:48
Gröna Lunds nya attraktion Eclipse – världens högsta slänggunga – står i fokus i nöjesparkens nya kampanj. Reklambyrån Pool står bakom konceptet.
Höjd och solförmörkelse. Det är temat i Gröna Lunds nya kampanj, som tagits fram tillsammans med Pool.
– Vi hade de elementen att jobba med. Eclipse är världens högsta ”Starflyer” så vi visste att det skulle med, det är unikt. Hela attraktionen andas lite ”steampunk” i valet av färger och vi blev inspirerade av filmen ”Hugo”. Produktionsbolaget har det som specialitet att göra den typen av effekter, säger Jenny Åberg Hüttner, copywriter på Pool till Dagens Media.
Filmen, som är producerad av Important Looking Pirates, har premiär den 23 april på TV4 och kommer även att visas på bio i maj.
– Det var lite trixigt att filma, det var fortfarande snö kvar när vi spelade in, säger Jenny Åberg Hüttner.
Printannonsen, som också kommuniceras höjd och solförmörkelse, är framtagen av Bildinstitutet. Annonsen kommer att synas i morgon- och kvällspress samt i kollektivtrafiken.
Uppdragsgivare Gröna Lund
Kicki Kollstedt – Marknadschef?Anna Selqvist - Projektledare
Arbetsgrupp Pool
Baris Berktan – Art Director
Philip Arvidson – Art Director
Jenny Åberg Hüttner – Copywriter
Maria Florell – Projektledare
Johanna Törnblom – Produktionsledare
Important Looking Pirates
Regissör: Laurent Clermont
Producent: Maja Lobas
VFX Supervisor: Niklas Jacobson
3D Artister: Jason Martin, Saleh Najib, Damien Delaunay, Elin Lavén, Julien Taton, Patrik Wedinger
2D Artister: Jens Tenland, Niklas Nyqvist, Tine Worén, David Wahlberg
DoP: Simon Rudholm
Music: David Engellau, Pachipachi Music
Sound design: Jon Persson, Red Pipe
Bildinstitutet
Retusch:
Andreas Lindström
Andreas Wolmer
Fotograf:
Magnus Torsne
Ylva Larsson