Kampanjer
Lidl tog hem Reklamcupen
Publicerad: 25 augusti 2010, 10:25
Uppdaterad: 6 december 2015, 15:41
Lidl och Greys färglösa snålannons kammade hem finalen i Dagens Nyheters reklamcup.
MS
Martin Schori
I finalen slog man WW/TBWA och Oddsets lika färglösa annons.
- Vi kände direkt att det här var en kanonidé som dessutom på ett naturligt sätt passar in i vårt nya reklamkoncept, som förklarar att vi sparar in på onödiga kostnader och därför kan ha högsta kvalité till lägsta möjliga pris. Vår reklambyrå Grey har gjort ett fantastiskt jobb, säger Lidls reklamchef Caroline Forsshell i ett pressmeddelande.
Till skillnad från tidigare omgångar, där vinnaren röstades fram av en jury, var det allmänheten som fick avgöra genom att gå in och rösta på Reklacupens sajt.
Av totalt 530 röster fick Grey/Lidl 358 och Waters Widgren TBWA/Oddset 172. Juryns motivering lyder:
"Att låta läsaren färglägga en annons i huvudet är interaktivitet när den är som snålast. Lidl vill inte vara fina. Man siktar bara på att uppfattas som billigast, och den vinnande annonsen utstrålar billighet så effektivt att ingen ens tittar på priset".
Vann rätt annons? Rösta i spalten till höger.
Arbetsgrupper
Grey:
Copywriter: Josefine Adner
AD: Rikard Holst
Projektledare: Douglas Sandor
Strateg/Planner: Sten Andersen
Grafisk Formgivare: Richard Landerus
Produktionsledare: Karin Wendt
Original: Helena Nilsson
Lidl:
Caroline Forsshell, Reklamchef
Sofia Stampe, Marknadskoordinator