Kampanjer
Jonas Cramby frontar Garant
Publicerad: 11 september 2017, 06:30
Uppdaterad: 11 september 2017, 06:30
Bild 1/2
Axfoodvarumärket Garant vill höja frysens status.
Med start nästa vecka drar Garant igång en av sina största kampanjer någonsin. Huvudperson i kampanjen, som kallas ”Basvaror för -18C”, är matprofilen Jonas Cramby, som valt ut 13 basvaror ur Garants sortiment som han tycker att alla borde ha i sin frys.
Kampanjen består av en reklamfilm, lifehacks i sociala medier och dessutom förses Garants bröd med en uppmaning om att frysa bröd istället för att slänga det, och mjölkpaketen får nya baksidor med information om kampanjen.
– Det finns många fördomar om fryst mat som vi vill hjälpa till att slå hål på genom att sprida matglädje och smarta vardagstips för att göra vardagen i köket roligare och godare. Med frysen kan man äta säsongbetonat året om, säger Johan Neuman, affärsområdeschef för egna märkesvaror på Axfood, i ett pressmeddelande.