Få hela storyn
Starta din prenumeration
Kampanjer
Publicerad: 23 April 2013, 06:50
Uppdaterad: 6 December 2015, 13:48
DB Schenker ska marknadsföra sin nya tjänst "Skicka enkelt". Bakom kampanjen står Ottoboni.
Ämnen i artikeln:
Ottoboni"Skicka enkelt" är en ny tjänst från DB Schenker Privpak som är tänkt att göra det enklare för privatpersoner och företag att skicka paket.
För att marknadsföra den nya tjänsten lanserar bolaget ny en ny digital kampanj som kompletteras med reklamfilmer i Kanal 5.
Bakom kampanjen står Ottoboni.
– Utmaningen var att skapa ett koncept som var kostnadseffektivt, skalbart, långlivat och som går att ta ut även i andra enheter - både i print och digitalt, säger Ola Linder, projektledare på Ottoboni, i ett pressmeddelande.
Enligt DB Schenker Privpaks marknadschef Andreas Anderzon är dessutom låten i kampanjen "som gjort för att gå i radio".
Se reklamfilmen nedan.
<iframe width="442" height="249" src="http://www.youtube.com/embed/Hy_6mgEok6w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Byrå
Ottoboni
Uppdragsgivare
DB Schenker Privpak
Arbetsgrupp
AD: Gabriel Ardiles
Copy: Tommy Kullberg
CD: Dan Stendahl
Projektledare: Ola Linder
Produktionsledare: Lena Eriksson
Dante Thomsen
Ämnen i artikeln:
Ottoboni