fredag31 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kampanjer

David Enmark är Lidls nye stjärnkock

Publicerad: 7 oktober 2014, 07:31
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:26

Lidl börjar samarbeta med kocken David Enmark.

Ämnen i artikeln:

Lidl

YL

Ylva Larsson

ylva.larsson@dagensmedia.se


Du missar innehåll i denna artikel på grund av dina cookie-val. Kontrollera dina inställningar och dubbelkolla om YouTube är blockerad under “Visa våra partners”.

David Enmark har arbetat i restaurangbranschen i över 20 år och drivit flera restauranger. Nu ska han hjälpa Lidl genom att bjuda på matinspiration i lågpriskedjans reklamfilmer.

Precis som i tidigare reklamfilmer, signerade reklambyrån Ingo, ligger fokus på att slå hål på fördomar om lågpriskedjan. I den första filmen visar han Lidls egna svenska mejerivarumärke Ängens.

– För hela svenska folket visar vi att produkterna i Ängens sortiment består av 100 procent svenska mejeriprodukter. Många tror att Lidl bara har tysk mjölk, något som inte stämmer, säger David Enmark, i ett pressmeddelande.

Det är inte första gången Lidl samarbetar med en kock. På den uppmärksammade pop up-krogen "Dill" var det den brittiske stjärnkocken Michael Wignall som stod för matlagningen.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev