Få hela storyn
Starta din prenumeration
Byråer
Publicerad: 25 juni 2015, 10:41
Uppdaterad: 6 december 2015, 11:56
Spelsajten Jackpotjoy låter produktionsbolaget Thelma/Louise ta fram ett nytt reklamkoncept – utan att ta vägen via en reklambyrå.
Ämnen i artikeln:
Thelma LouiseThelma/Louise anlitas direkt av Jackpotjoy för att ta fram ett kommunikationskoncept och en serie reklamfilmer.
– Vi är mycket glada över valet av Thelma/Louise. Jag är imponerad över hur lyhörda de varit under hela pitchprocessen och minst lika imponerad över den kreativa galenskapen som det här gänget sprudlar av, säger Lars Wahlström, Sverigechef på Jackpotjoy, i ett pressmeddelande.
I den första filmen, som går upp i slutet av juli, introduceras karaktären Bingo – en galen iller med blå keps.
– Jag är övertygad om att vi är på rätt spår och att Bingo kommer ta Sverige med storm med sin knasiga charm.
Regi: Daniel Moll och Simon Vahlne
Producent: Simon Hernadi
Art Director: Johan Ljungberg
Fotograf: Simon Rudholm
Klippare: Johan Kjellberg
Ämnen i artikeln:
Thelma Louise