Byråer
Geelmuyden Kieses vd Janna Sundewall: "Ska växa med svenska kunder"
Publicerad: 9 oktober 2014, 07:44
Uppdaterad: 6 december 2015, 12:26
Geelmuyden Kiese anställer fem – stärker pa- och corporateerbjudandet.
Ämnen i artikeln:
Geelmuyden Kiese– När jag blev vd för två ioch ett halvt år sedan var vi sex personer, av dem är en kvar. Senaste två åren har jag anställt 15. Så till stor del är vi en ny byrå nu. Vi har gått från en väldigt operativ byrå som ofta jobbade med den svenska delen av nordiska uppdrag, till att nu växa med svenska kunder, säger Janna Sundewall, vd, Geelmuyden Kiese Sverige, till Dagens Media.
De senaste fem nytillskotten är Elin Mattsson, Linn Ulterman, Dennis Engkvist, Alexander Westrup samt Dan Wergelius, tidigare Account Manager på Edelman, som nu kommer ingå i Geelmuyden Kieses pa-team.
– Vi har handplockat precis det vi känner att vi behöver. Tidigare jobbade vi mest med konsument, det är fortfarande 60 procent av vår omsättning, men nu stärker vi pa- och corporateerbjudandet för att ha alla tre benen.
Nya på Geelmuyden Kiese
• Alexander Westrup, ny rådgivare som kommer från Grupp F12 där han var PR- och kommunikationsansvarig.
• Dennis Engkvist, bakgrund i app- och startup-sektorn och kommer senast från Sinch.
• Dan Wergelius, tidigare Account Manager på Edelman, kommer bland annat ingå i företagets PA-team.
• Elin Mattsson, jobbade tidigare som Marketing Manager på it-företaget Basefarm och kommer främst att jobba med konsument- och marknads-pr på byrån.
• Linn Ulterman, gjorde sin praktik på byrån under hösten 2013 och har nu kommit tillbaka efter avslutade studier och avlagd kandidatexamen från Lunds Universitet.