Guide
Så blev Ica-banken ett datadrivet bolag – steg för steg
De har skapat en helt ny analysorganisation, köpt nya verktyg och anställt en ny chef. Men det är nu Ica-banken står inför sin största utmaning. Frida Thomasson, customer value specialist på Ica Banken, berättar om företagets resa mot ett mer datadrivet arbetssätt.
Publicerad: 17 mars 2021, 06:31
Ämnen i artikeln:
ICAFrida Thomasson, customer value specialist på Ica Banken, berättar för Dagens Media om företagets resa mot ett mer datadrivet arbetssätt – steg för steg. Foto: Jonna Thomasson + skärmdump Ica Banken + Grafik Tom Fägrell
Med sina 20 år är Ica Banken rena ungdomen jämfört med de gamla svenska storbankerna. Men bara för att man är ung och född digital har man inte allting gratis,
Få hela storyn –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 6 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.