Få hela storyn
Starta din prenumeration
Mediebyråer
Publicerad: 17 mars 2022, 09:38
Hjärt-Lungfonden inleder ett samarbete med IPG-byrån Initiative.
Insamlingsorganisationen Hjärt-Lungfonden tar in mediebyrån Initiative.
Under hösten 2021 inledde Hjärt-Lungfonden en upphandling av mediebyrå. Nu har valet alltså fallit på Initiative.
2 miljoner människor i Sverige lever med en hjärt-kärlsjukdom och 1,3 miljoner med en lungsjukdom. Det är den vanligaste dödsorsaken inte bara i Sverige utan i hela världen. Fondens synlighet är därför avgörande för att kunna samla in och dela ut så mycket pengar som möjligt till forskningen.
– Vi är stolta och glada över att få möjligheten och förtroendet av Hjärt-Lungfonden att vara med på deras resa och fortsätta bygga deras varumärke. Tillsammans ska vi jobba för att fortsätta öka insamlingen till den livsviktiga forskningen, säger Johan Alanko, vd för Initiative i Sverige, i ett pressmeddelande.
Totalt deltog sju mediebyråer i pitchen.
– Initiative gjorde en mycket bra pitch och visade prov på både insikt och engagemang för vår verksamhet och vårt varumärke. Vi ser fram mot att inleda samarbetet där vi tillsammans ytterligare stärker vår position och relation till både befintliga och nya givare säger Anna Berndt, marknadschef på Hjärt-Lungfonden, i pressmeddelandet.