Få hela storyn
Starta din prenumeration
Mediebyråer
Publicerad: 8 juli 2022, 11:14
En medarbetare på Group M, vars sidouppdrag är att vara krönikör för Affärsvärlden, uttryckte sig i en text kritiskt mot SJ. Nu antyder tågbolaget att det kan straffa sig i framtida upphandlingar, vilket Group M:s Martin Krona reagerar starkt på.
Foto: Janne Næss
Efter att Affärsvärlden publicerat en SJ-kritisk krönika signerad en Wavemaker-anställd hotar tågbolaget nu med att utestänga mediebyråns ägarbolag Group M från kommande upphandlingar. ”Skrämmande och skamligt av ett statligt bolag”, säger Group M:s vd Martin Krona.
En krönika i magasinet Affärsvärlden, med rubriken ”Den bästa reklamen för flyget är tåget”, har fått statliga SJ att reagera kraftigt.
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala innehåll, analyser, guider och temanummer. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.