Mediebyråer
Bizkit Havas vinner Eckes Granini
Publicerad: 21 juni 2022, 11:38
Jenny, Leeb, vd Bizkit Havas, Frida Almqvist, mediechef på Eckes Granini och Johanna Ekmark, kundansvarig på Bizkit Havas.
Bizkit Havas ska hantera medieköpen för flera olika juicemärken. ”Det är ett spännande och roligt uppdrag”, säger vd Jenny Leeb.
Bizkit Havas går vinnande ur Eckes Graninis pitch. Det nya samarbetet inkluderar medieköp och strategi för samtliga medieslag. Eckes Granini har tidigare arbetat med Dentsus Iprospect.
I Eckes Graninis ingår varumärkena God Morgon, Brämhults, Rynkeby, JO, Granini, Pago och Sagolika. Eckes Granini har ett samarbete med Havas i Frankrike sedan tidigare.
– Vi är otroligt glada och stolta över samarbetet med Eckes Granini och deras välkända varumärken. Det är ett spännande och roligt uppdrag där vi nu får äran att bidra med vår kunskap inom media och kommunikation. Vi ser verkligen fram emot att skapa meningsfulla relationer mellan Eckes varumärken och deras konsumenter, säger Jenny Leeb, vd för Bizkit Havas, i ett pressmeddelande.
Kundansvarig för uppdraget är Johanna Ekmark.