fredag2 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Nordic Choice Hotels till Initiative

Publicerad: 17 maj 2023, 09:24

Från vänster: Johan Alanko, vd Initiative Sverige, Cato H. Drægeø, vd Initative Nordic, Frippe Stenberg, VP Marketing & Digital Sales (interim) eBerry by Nordic Choice Hotels och Jesper Tengblad, Kundansvarig Initiative Sverige.

Hotellkedjan Nordic Choice Hotels gör Initiative till sin nya mediebyrå i Norden.

Ämnen i artikeln:

Mediebyråbyten

Linnéa Kihlström

linnea.kihlstrom@dagensmedia.se


Efter en pitchprocess står det klart att Nordic Choice Hotels ger sitt mediebyråuppdrag till Initiative, som ingår i IPG Mediabrands.

Hotellkedjan Nordic Choice Hotels, som ägs av Petter Stordalen, har i dag drygt 220 hotell i Skandinavien, Finland och Baltikum och är en av Nordens största.

– Vi är glada och inte så lite stolta över att de efter en omfattande pitchprocess valde Initiative som sin byråpartner – och jag är så exalterad och ser fram emot vad vi ska åstadkomma tillsammans, säger Cato Heiskel Drægebø, vd för Initiative Nordics, i ett pressmeddelande.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev