söndag24 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Nico Bacigalupe nya säljbolag expanderar

Publicerad: 18 juli 2014, 07:24

Nico Bacigalupe nya säljbolag expanderar snabbt – räknar med att ha 70 säljare i höst.

Ämnen i artikeln:

Citysälj

SA

Simon Andrén

simon.andren@dagensmedia.se


För två år sedan sålde Nico Bacigalupe sin andel i Citysälj. Under våren har han startat upp ett nytt säljbolag tillsammans med David Korolczuk, Drilon Mulaj och Dharamvir Singh – alla med erfarenhet från Citysälj.

– Vår inriktining är winback. Det är en term som oftast används i kundtjänster. Men vi har hittat en nisch som vi är ensamma om – winback med inriktning inom försäljning. Det har tagit fart, folk vill köpa våra tjänster, säger Nico Bacigalupe till Dagens Media.

I och med hans bakgrund som säljare på bland annat Dagens Nyheter och Metro blir en stor del av Scawibas kunder mediebolag.

Hittills har Scawiba inlett samarbet med titlarna Chef och Barn i stan. I höst kommer en ny stor mediekund kliva in. I samband med det kommer bolaget att behöva rekrytera ytterligare 35 säljare, säger Bacigalupe.

– Det har gått otroligt fort. Vi satt och planerade detta i mitt kök i höstas. Vi tittade på lokaler i december, och i februari började vi komma igång.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev