Medievärldens arkiv
Sydsvenskan går med i TU igen
Publicerad: 26 augusti 2014, 04:46
Senast vid årsskiftet har Sydsvenskan återinträtt i TU. Kostnaden är lägre och nu driver organisationen rätt frågor motiverar vd Lars Dahmén beslutet. UPPDATERAD
Vid årsskiftet 2012/2013 lämnade Sydsvenskan TU tillsammans med Bonniers övriga morgontidningar Dagens Nyheter och Dagens Industri. Nu är det klart att i alla fall Sydsvenskan åter ska gå med i organisationen.
TU har åtgärdat mycket av det som fick oss att lämna organisationen. Nu är den mindre, men tydligare, och har fokus på frågor som vi tycker att den bör driva, säger Lars Dahmén.
Förutom tryck- och yttrandefrihetsfrågor handlar det om det ska vara lika moms för tryckta som digitala tidningar, att reklamskatten ska avvecklas.
Sedan agerar TU även mot Public service-bolagens intrång på den digitala arenan.
Senast vid årsskiftet räknar Lars Dahmén att Sydsvenskan är med i TU igen.
Jag och många med mig är oerhört glada över att Sydsvenskan återigen går med i TU. Vi ser fram emot ett bra samarbete, säger TU:s vd Per Hultengård.
Dagens Industri har ännu inte bestämt sig för om de ska ta steget också.
Vi tittar på det, säger chefredaktör Peter Fellman.
Även han är dock positiv till hur TU har förändrats senaste åren och menar att kostnaden för ett medlemskap nu är på en rimligare nivå samt att frågorna organisationen jobbar med är adekvata. Men hur DI ska göra är inte klart ännu.
Vi ska fundera på det ett varv till.
DN:s chefredaktör Peter Wolodarski skriver i ett mejl till Medievärlden att inga nya beslut är fattade för DN:s del.
Genom att bli medlem i TU är Sydsvenskan också med och finansierar det pressetiska systemet igen.