Medievärldens arkiv
Svenskan på Ipad inom kort
Publicerad: 19 november 2010, 11:11
Inom kort släpper Svenska Dagbladet sin Ipad-version. Under våren kommer ett månadsmagasin som bara finns som app.
Klart att Årets Dagstidning också ska finnas i en Ipad-version, säger chefredaktör Lena K Samuelsson.
Under hösten har man jobbat med att ta fram en version av tidningen för Ipad. Den kommer att vara identisk med den tryckta tidningen. I nästa version kan det bli möjligt med till exempel annonsformat som är speciellt framtagna för appen.
Fram till nyår går det bara att köpa den via Appels app-store för 28 kronor per nummer, två kronor lägre än lösnummerpriset. Sedan ska prenumeranter köpa Ipad-versionen för 29 kronor per månad. Nya prenumeranter får fortsätta betala 28 kronor per dag eller prenumerera för 185 kronor per månad.
Hur många som kommer att läsa Svenskan på Ipad vill inte informationschef Björn Hygstedt spekulera i:
Inte i det här läget. Först efter nyår när hela vårt erbjudande får konturer kanske vi kan se något.
Ännu är säljs inte Ipad officiellt i Sverige. Kommer ni att släppa appen även om det dröjer med plattan?
Det har vi inte tagit ställning till faktiskt. Vi utgår från att Apple håller sina löften, säger informationschef Björn Hygstedt.
Rent teoretiskt skulle vi kunna dröja men så tror jag inte det blir.
Under våren släpper också Svenskan en unik produkt för Ipad. Det är ett månadsmagasin med inriktning på samhälle, näringsliv kultur och omvärld.
Svenskans design kommer till sin rätt i Ipad-formatet anser Lena K Samuelsson.
Där kan vi verkligen visa upp vår visuella kraft. Och våra helgmagasin kommer att bli fantastiska i Ipad-versionen.
Dagens Nyheter har också sin Ipad-version på gång. Vissa uppgifter säger att den ska komma redan på måndag.
Inga kommentarer, säger projektledare Nils Öhman.