lördag1 april

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Medievärldens arkiv

Rysk journalist dödad i Dagestan

Publicerad: 3 september 2008, 07:32

En framstående journalist i den ryska delrepubliken Dagestan, Abdulla Alishajev, har avlidit av de skador han fick då han attackerades i går kväll.


Enligt Reuters angreps han av okända män. Han fick skador  i huvudet och på axeln och fördes till sjukhus där han opererades, men skadorna var så svåra att hans liv inte gick att rädda.

Abdulla Alishajev är den andra ryska journalisten  som på kort tid dödats. I närbelägna Ingusjien sköts i söndags Magomed Jevlojev  ihjäl av de vakter som hämtat upp honom då han steg av flyget i Nazra. Vakterna hävdar att det var ett vådaskott, medan vittnen påstår motsatsen.

I mars i år sköts styrelseordföranden i Dagestans statliga radio och tv-bolag till döds i sin bil av okända gärningsmän.

mvredaktion

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev