tisdag28 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Medievärldens arkiv

Minnescermoni för Nils Horner 6 maj

Publicerad: 28 april 2014, 14:10

Den 6 maj är det en minnesceremoni för SR:s korrespondent Nils Horner som sköts till döds i Kabul knappt två månader sedan.

Ämnen i artikeln:

Cilla BenköSveriges Radio

Minnesceremonin, som också sänds direkt i P1, kommer att hållas i Berwaldhallen den 6 maj. En av de som ska tala under kvällen är Sveriges Radios vd Cilla Benkö:

Det ska bli en kväll för alla som vill hedra Nils Horner, men också för att hedra alla journalister som jobbar i farliga områden.

Hon kommer aldrig att glömma den 11 mars i år, dagen när Nils Horner sköts till döds av ännu okända gärningsmän i Afghanistans huvudstad Kabul.

Även om jag intellektuellt hade insett att en sådan här sak kan ske på ett så stort företag som vårt, och med den verksamhet som vi bedriver, kom det som en chock. Jag tror inte någon verkligen är beredd på något sådant.

Vem som ska ta över som Sveriges Radios korrespondent i Asien är inte klart. Men några förändringar när det gäller säkerhetsrutiner kommer det inte att bli.

Nils var inte någon äventyrare på det sättet. Han följde våra regler och var mycket säkerhetsmedveten.

I förra veckan begravdes Nils Horner i Borås. Cilla Benkös tal vid hans kista kan du läsa här:

Den som vill närvara på cermonin kan anmäler sig med ett mejl till ceremoninilshorner@sverigesradio.se.

Dela artikeln:

Dagens Medias nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev